Výklad snu

Výklad snu o černém havranovi

Snící: 24 let / muž / svobodný / sen z 2003

Popis snu

Děj:

3.5.2003 „Jsem černým havranem, který odlétá z domu. V dáli vidím temnou zemi Mordor (z knihy Pán prstenů). Usedám k vojevůdci, který stojí před velikou armádou. Udílím mu rady.“

Výklad snu

Z daleké mořské příšery v minulém snu (Výklad snu o obřadu na ostrově) se nyní stává již dosažitelná země, reálné nebezpečí. Snící se měním v ptáka, který je schopen takovému nebezpeční snáze čelit třeba tak, že uletí. Zde je opět možné srovnání minulým snem, ve kterém má prsten moci, který mu dovoluje zmizet. Nyní se ale snaží nebezpečí přemoci ne pasivním zbabělým útěkem ale aktivně tím, že „udílí vojevůdci armády rady“.

Schopnost létat je dána i v mnoha jiných snech, ovšem jen výjimečně k tomu i adekvátní ptačí podoba. Odhlédneme-li opět od možných, avšak příliš zjednodušujících, sexuálních motivů ptáka, pak zbývá přisoudit vlastnímu plnohodnotnému vnímání ptačí podoby svobodnou duchovní podstatu vysvobozenou z klece společnosti (Výklad snu o o palmovém tunelu).

Havranova černá barva není náhodná. Poukazuje na touhu být pouze šedou eminencí v pozadí, našeptávačem zříkajícím se zodpovědnosti, rádcem, který s radostí přenechává výkonnou moc spojenou s poctami veliteli vojska.