Výklad snu

Výklad snu o noční Paříži

Snící: 27 let / muž / svobodný / sen z 08-2007

Popis snu

Prostředí a pocity:

Městská ulice. Noc.

Děj:

Přijel jsem do Paříže. Přítelkyně má z nějakého důvodu přijet až zítra, takže chodím ulicemi sám a hledám ubytování. Vím, že jsem v Paříži, ale ulice nepoznávám (již jsem v Paříži 2x byl). Normálně bych cítil pocit nejistoty, ale tentokrát ne. Jdu kolem otevřeného okna v suterénu, kde je vidět bujarý večírek. Slyším v hlasech i češtinu a divím se. Pokračuji dále, míjím stojící dívky. Opět zaslechnu češtinu v jejich hlase. Nedá mi to a vrátím se. Vysvětluji jim situaci a žádám je o skromný nocleh. Nejlépe zdarma u nich „klidně i ve sklepě“ nebo jinde, maximálně do 400 Kč. V levném hotelu, který znám a kam bez ohlášení mířím, bych dal nejméně 800 Kč. Než dívky odpoví, probudím se.

Výklad snu

Obecný výklad:

Podstatné v tomto snu je především to, co není přítomno, a již méně to, co je zcela zjevné. Co ve snu schází je přítelkyně, která má dorazit až zítra. Kdyby sen naplňoval touhu po přítelkyni, jistě by ji nenechal čekat za humny a objevila by se již na samém počátku snového scénáře. Zdá se však, že ve snu se projevuje přání svobodného pohybu nočním městem, kde se díky rodnému jazyku může cítit snící osoba jako doma. Večírek a zápletka s dívkami jsou v dohlednu. Protože Paříž vlastně nevypadá jako pravá Paříž, lze usuzovat, že Paříž zde hraje roli jen jakési kulisy, místa vzdáleného všednodennosti, místa bohémského. V momentě, kdy snící zapřede rozhovor s dívkami, probudí se. V tu chvíli na sebe zřejmě naráží dvě protichůdné touhy, které sen již nedokáže uspokojivě vyřešit. Jednak touha flirtovat s oslovenými slečnami (narážka na spaní ve sklepě) a zároveň touha nezklamat přítelkyni, která má zítra dorazit.

Konkrétní situace:

Snící byl tento rok opravdu s přítelkyní v Paříži. Přítelkyně byla návštěvou nadšena a sdělila snícímu, že Paříž opět společně navštíví za dvacet let. Snící to považuje za příliš pozdní termín pro tak krásné město. Co však není možné za dne, je ve snu hračkou. Proč přemýšlet o výletu do Paříže za dvacet let, když se do ní lze přemístit ihned alespoň ve snu.

Závěrečná poznámka:

Večírek se odehrává v suterénu. Suterén je místem níže položeným a naznačuje tak jistou pokleslost a touhy vyvěrající z méně kontrolovaných hlubin lidské duše. Právě nevědomí, pro které je příznačný chaos a nepřehlednost, lze dobře připodobnit večírku, kde člověk nakonec mnohdy neslyší vlastního slova a je v zajetí nepřeberného hemžení a mnoha vjemů. Částky 800 Kč a 400 Kč se váží k bezprostřední události předchozího dne, kdy snící hodlal koupit batoh ve slevě za 400 Kč. Výprodej byl však u konce a k dispozici byly pouze modely za původní cenu 800 Kč.