Výklad snu

Výklad série snů o smrti

Snící: 23 let / žena / svobodná

Sen o smrti muže pod kamionem (konec října)

Koukám se v noci z okna, nemůžu usnout. Slyším mužské hlasy, tak se dívám, co se děje. Stará parta se vrací z hospody (jsou to spíše jen známí, než přátelé, ve skutečnosti jsme se dobrých 5 let nepotkali…), dělají hrozný „bordel“, křičí, kopou do všeho…Jeden z nich spadne na obrubník, všichni-i on z toho mají hroznou srandu, jak jsou strašně ožralí. Najednou, jak se tam tak válí, ze zatáčky vyjede kamion. Ten kluk, co leží na silnici se podívá nahoru přímo na mě, jeho pohled je hrozně blízko…potom se ohlídne na kamion a úplně vědomě pod něj skočí.

Výklad snu

Snové kulisy opět tvoří přístřeší a bezpečí bytu. Tam venku v opravdovém nechráněném životě vládne nepořádek v podobě starých známých (snad ztělesnění starých vzpomínek?) Důležitá mužská postava byla v minulém snu představena jako netečná, nyní je mužskost nespoutaná, neuvědomělá a doslova opilá. Co si za takové nevhodné a nebezpečné chování zaslouží? Nápravu nebo smrt? Mužskost je nyní tak vzdálená rozumnému dialogu, že jednodušší bude ji nechat dobrovolně zahynout a spolehnout se na své ženské já. V momentě záhuby se pohled muže mnohonásobně přiblíží. Je to doklad silného pouta k mužskosti, které se snící snaží násilně přerušit tím, že mu do cesty posílá kamion (vše, co se nám zdá, je přece výtvorem naší vlastní mysli).

Sen o smrti mámy pod vlakem (den poté)

Policie mi přijde oznámit, že moje máma skočila pod vlak a prosí mě, abych šla identifikovat tělo. Nevěřím tomu, jsem bezradná, bezmocná. Nechci připustit, že by se to stalo. Když přicházíme k nástupišti, vidím mamčiny tenisky. Je mi hrozně, hroutím se…mám strašné výčitky, že moje chování k ní nebylo vždycky O.K. Cítím, že jsem propásla možnost se jí omluvit, vynahradit jí to, říct, že si věcí, které pro nás udělala vážím…

Výklad snu

Bezprostředně navazující sen (den poté) se zabývá stejným tématem smrti sebevraždou. Pozoruhodné jsou však rozdíly. 1) místo muže je to vlastní máma. Za tou můžeme spatřovat životní úsilí spojené s mateřstvím a péčí. Těžko věřit, že by žena snila o skutečné a doslovné sebevraždě rodiče. Jedná se spíše o potlačení tendencí a vlastností, které máma zastupuje. Zde je nutno zvážit, jaké vlastnosti snící po matce zdědila a kterých z nich by se chtěla zbavit. Na nástupišti po ní nachází tenisky, tedy boty, se kterými jsme se setkali již v prvním snu (bota sklouzla při běhu po schodech). Je možné, že by za záchranu stály boty jako praktické vlastnosti na chůzi cestu života? 2) místo kamionu zde roli nástroje vykoná vlak. Vlak na rozdíl od kamionu díky povaze železniční sítě a těžkých vagónů připomíná velmi nesvobodné životní koleje. Skočit pod vlak tak může vypadat jako být dobrovolně chycen do železné (pavoučí) sítě společenských pravidel a závazků a být těmito usmrcen 3) sebevražda již proběhla. Představuje sen situaci obavy, že by k uvedenému duševnímu přerodu mohlo dojít nepozorovaně a vzdáleně? Tedy tak, že by nezbyl čas ani na potřebný zmiňovaný dialog, ani na jakési rozloučení. Nebo se spíše jedná o tak citlivou vlastní stránku, která by nesnesla přímou účast a přítomný pohled při svém potlačení ze života. Pravděpodobně ano, protože snící se hroutí jen při samotné zprávě a návštěvě místa činu. Zde je na místě zdůraznit, že sen je jakýmsi projekčním plátnem životních zážitků a „bojovým cvičištěm“ zároveň. Smrt v dnešním snu tak může představovat i jakousi snovou úvahu, jaké by byly následky skrytého přání osvobodit se od některých vlastností a těžkého vyrovnání se s nastalou situací.

Více informací o snech se symbolikou smrti naleznete v našem snáři.

Sen o smrti dětí na táboře (konec listopadu)

Jsme s dětmi na výletě ( jezdím s dětmi na tábory jako vedoucí, naše tábory jsou založené na principech zážitkové pedagogiky). Přicházíme na skálu, když v tom mi děti, které už tam před námi dorazili hlásí, že jeden z nich spadl ze skály a je mrtvý. Buší mi srdce a mám hrozný strach. Najednou se druhé vedoucí, která je tam s námi smekne noha a s výrazem strachu a pohledem upřeným na mě. (Pohled, který vyjadřuje její strach, jistotu, že to nemůže přežít). Obě jsou mrtvé. Prosím děti, ať jdou ke kraji…opatrně…mám o ně strach. Zjišťuji, kdo byl ten první mrtvý, ale od nikoho se to nedozvím. Vracíme se. Honí se mi hlavou, jak to proboha řekneme rodičům… Když dorazíme, hlavní vedoucí tábora mi řekne, ať si z toho nic nedělám, že to se PROSTĚ STANE…A v klidu to jde říct rodičům s tím, že to určitě pochopí.

Výklad snu

I třetímu snu dominuje motiv smrti, což je již vážné znamení. Není to důvod k přímým obavám, ale rozhodně k určité obezřetnosti a pozornosti. Smrt znamená mimo definitivního konce také jistý vnitřní přerod. Ten se však musí odehrávat v rozumné míře a pozvolným tempem, spíše nenásilně, zatímco uvedené sny jsou plné překvapení a vypjatých emocí. Říká se, kde jsou vrcholy, jsou i propasti, což je i nynější případ. Ze skály může být dobrý životní rozhled, ale pokud nejsou opět všechny složky vlastního já zorganizovány v jednotný a fungující celek, může se snadno stát, že se někomu smekne noha. Nyní umírají i děti (nový potenciál), které by mohly a měly logicky ve světě snící dospět a nastoupit na místo těch, kteří umírali dříve (sousedka, kamarád, matka). Výstup na vrchol, tedy snaha dostat se někam výš (duševně nebo společensky), je tak opět korunována potížemi a ztrátou. Snící je nakonec alespoň po právu uklidněna, že tohle se někdy stává a všichni to přece pochopí.

Sen o týraných dětech (stejný týden)

Spí u mě doma má kamarádka. (Postel mám tam, kde ve skutečnosti máme předsíň, jejíž součástí je okno, kterým je vidět na chodbu a schody našeho starého městského domu z roku 1890, ve kterém občas i díky mým snům opravdu nemám dobrý pocit.) Sedíme na té posteli, povídáme si, a najednou (když jen tak mihneme očima okolo toho okna) si všimneme, že na schodech na půdu sedí mladá žena. Sedí, pohled má upřený na nás a je to pohled opravdu nehezkej. Jde z ní strach. (Ten pohled se mi opět přiblíží…). Sedí a kýve se, jako nějaká pacientka na psychiatrii…Ten její děsivej, nepřítomnej, šílenej pohled, upřený na nás…Zpanikaříme, schováme se pod okno, abychom se tomu pohledu vyhnuli. Když se podíváme znovu, už tam není… Místo ní jsou tam dvě malé děti. Holčička a chlapeček. Jsou strachy bez sebe, úplně se třesou a pláčou. Pod schody stojí chlap (soused) – zřejmě jejich táta. Křičí na ně, ať jdou okamžitě domů, vyhrožuje jim a pak je násilně odvleče do bytu. Očividně je týrá, za dveřmi jsou slyšet rány a pláč. Druhý den se vracím z práce, koukám nahoru do našeho patra a vidím tam toho souseda, jak vede jako gentleman mojí mámu na to místo na schodech, kde byly den předtím ty děti. Je na ní hrozně milej, podbízivej, manipulující… Mamka s ním naivně spolupracuje a na to místo si sedá. Bojím se o ní. Když ten chlápek na chvíli zmizí ve svém bytě, rychle jí dovleču ke mně domů a vysvětluji jí, že nesmí každému tak věřit….

Výklad snu

Výchozím prostředím je opět byt a děj snu představuje další nepříjemný příběh, který se může odehrávat pod „pod jednou společnou střechou“ (obdobně jako ve snu prvním). Role postav jsou tentokrát rozděleny jinak. Mužská postava je představena jen a pouze jako manipulující a agresivní. Odstrašující žena je záhy nahrazena dvěma dětmi (snad opět nový potenciál), které však brzy skončí s pláčem. Nakonec se opět objeví vlastní máma, která se však projeví neznale a naivně nerozumí situaci, nemá potřebný nadhled. Výsledkem snu je pouze jiné provedení podobné hry jako ve snu prvním, tedy velmi neklidné soužití různých duševních tendencí ztělesněných v jednotlivých postavách. Snící žena je tentokrát pasivnější a narušení soukromí představuje zpočátku jen vše, co se odehrává venku za dveřmi. Až když se objeví vlastní máma, rozhodne se snící opět aktivně jednat.

Podrobnější informace o snech o dětech si přečtěte v našem snáři.

Několik dodatečně zaslaných snů

1. Jdu po ulici ve sve rodne vsi, kdyz na me odnekud skoci maly had.. Chvili na to plavu v rece, vynorim hlavu z vody a predemnou se objevi hlava ohromneho hada. Strachy se mi div nezastavi srdce, tak se radsi potopim pod vodu,, kde se citim bezpeccne, protoze ho nevidim...konec

2.Sazim se s nejakym cizim muzem o to, kdo driv vyleze na skalu. On vyhrava a velmi rychle se dostane zpet dolu. Ja vsak zustavam nahore a najednou si uvedomuji, jak strasne moc jsem vysoko. Koukam dolu a strachy se nemuzu ani pohnout. Panikarim, ze se nedostanu zpet, protoze kdybych vyrazila, urcite spadnu a zabiju se.

3. Na svatbe (pro pobaveni trojite svatbe:) ) se potkavam s chlapcem, o ktereho jsem v minulem zamestnani 2 roky pecovala. Byl nevidomy, na vozicku a mentalne postizeny. Ted je vsak skoro dospely, povidame si a ja si najednou uvedomim, ze chodi, ze nema vozik.. Jsem hrozne stastna, i on... Podivam se nahoru na oblohu, odkud najednou zacnou padat auta (ve sve normalni velikosti!! a vrtulniky stejne velke. Vsichni se utikame nekam schovat...Nevim, co se deje...

Výklad snu

Tyto blíže neurčené sny ukazují výjevy, kterým již nedominuje smrt. V prvním je možné vidět typickou sexuální symboliku hada a vody, které připomínají návrat do dětství a počátků lidské podstaty. Voda jako životodárný živel i jako voda plodová, had jako ztělesnění penisu i jako ten, který pomohl Adamovi a Evě poznat pravou podobu světa a umožnil jim poznání. Druhý sen ukazuje snahu o soupeření s mužskou stránkou, která nekončí žádným smírem, ale závratí a obavou o další osud (alespoň ne smrtí jako na skalách ve snu s dětmi). Ve třetím snu je vidět svatba, tedy běžně symbol niterného sjednocení, které snící ženě chybí. Zde se setkává s postiženým chlapcem a ukazuje jej, jako zázračně uzdraveného (opět postava muže nemá normální charakter) . Nicméně radost z tohoto setkání nemá dlouhého trvání, protože nebesa sesílají za takové štěstí odplatu v podobě nebezpečné pohromy.

Výsledný dojem ze všech zaslaných snů je ten, že vnitřní život snící ženy postrádá nutnou dávku vstřícného a klidného soužití mezi jednotlivými postavami, které ztělesňují její vlastní myšlenky a touhy. Svět snů je zároveň zrcadlem toho opravdového, který žena zakouší každodenně, a tento je vykreslen jako místo plné úzkosti, obav a neshod. Úplně zde schází normální jemné doteky a láskyplně sevřené dlaně, obraz muže se ženou v příjemném rozhovoru, pomalá cesta s dětmi a další různorodé motivy, které patří ke každodennímu normálnímu životu. Vzhledem k tomu, že zaznamenané sny představují úsek v řádu pár měsíců a žádný zvláštní vývoj k lepšímu (normálnějšímu) v nich není patrný, lze očekávat, že kořeny k těmto nevyřčeným ale sny zviditelněným obavám byly položeny již dávno a že cesta, která povede do klidnějších duševních krajin, bude daleká. Sny zde ukazují v pravdě hraniční osobnost, která nevědomě balancuje na tenké hranici mezi světem řádu a světem chaosu. Obezřetnost před náročnými a vypjatými duševními nástrahami života je více než na místě a nelze než doporučit poklidnou cestu hledání svého skutečného štěstí a místa na zemi, jak jen to životní okolnosti dovolí.

Více informací o typických snech o hadech naleznete v našem snáři.