Sen a jeho možnosti
„Základní pravidlo volby techniky výkladu snů zní: Správná technika výkladu v rukou špatné osoby nefunguje, zatímco špatná technika výkladu v rukou dobré osoby ano.“
Hall, J. A.: Jungiánský výklad snů, Nakladatelství Tomáše Janečka, Brno 2005
Výše uvedené shrnutí je sice kouzelné, ale má jeden háček. Neříká nic o tom, jak poznáme správnou a špatnou techniku práce se sny, a co hůř, neříká nic o tom, jak poznáme špatnou a dobrou osobu, která sny vykládá. V jednom se však nemýlí, dává prostor všem teoriím a klade hlavní důraz na člověka, který s teorií zachází. Jedná se o tzv. instrumentální přístup. Můžeme si vše představit pro jednoduchost tak, že je třeba utáhnout povolený šroubek ve dveřích našeho šatníku. Pokud dáme do rukou nejlepší šroubovák (instrument) komukoli, kdo nezvládá ani zašněrování tkaniček u vlastních bot, pravděpodobně nám nepomůže a dveře šatníku nebudou ani nadále spolehlivě fungovat. Pokud ale vše svěříme někomu šikovnému, kdo však po ruce nebude mít žádné nářadí, dočkáme se jistě zdaru s tím, že místo šroubováku dotyčný použije nožík nebo drobnou minci. S výkladem snů je tomu podobně. Základem je schopnost empatie doprovázená intuitivním porozuměním symbolickému významu snových obrazů a situací. Tak jako samotný psací stroj neudělal ještě z nikoho spisovatele, ani samotná znalost jednotlivých teorií sama o sobě nepostačuje k dobrému výkladu snů.
Sen jako prostředek terapie a sebereflexe
Zdravé tělo poznáme jednoduše tak, že o něm nevíme. Teprve když se začne některá jeho část ozývat, je to signál, že je něco v nepořádku. Pro zdravého a normálního člověka jsou sny všednodenním rozptýlením, které je nejlépe hned z rána zapomenout. Případně, tak jako lze v kuchařce zalistovat a najít dobrý recept na pečeného krocana, lze zalistovat tu a tam ve snáři a najít tak recept, jak si zpříjemnit volnou chvilku s kolegy v práci debatou o našem dnešním snu. Jenže co když si sny poměrně dobře pamatujete a máte pocit, že by bylo dobré se s nimi hlouběji zabývat? Řešení jsou dvě:
- Pokud je vaše životní situace utěšená, netrpíte manželským rozvratem, komunikujete bez obtíží s rodiči, kamarády, dětmi i s okolím, cítíte se víceméně šťastní a na běžnou lékařskou prohlídku chodíte pravidelně jedenkrát do roka, pak je vše v nejlepším pořádku a bude nejlepší, když se výklad snů stane součástí vašeho každodenního života, řekněme jako koníček či prostá záliba. Výklad snů vám začne poskytovat hodnotnou zpětnou vazbu.
- Ve svých snech se uvidíte jako v zrcadle se všemi svými přednostmi i nešvary.
- Výklad snů se stane pomyslným barometrem vašeho života a kompasem, který vám tu a tam pomůže nalézt správný směr.
- Nakonec zjistíte, že získaná znalost snové symboliky v sobě zahrnuje staré mýty, pohádky, báje a také symboliku mnoha výtvarných děl. Váš život tak může být příjemně obohacen nově objevenými kulturními horizonty.
- Tu a tam se stane, že do života vstoupí nečekaná událost, která jej zásadně a negativně ovlivní. Někdo z vašich blízkých odejde na věčnost, váš partner vás přestane milovat a opustí vás, ztratíte práci, vážně onemocníte. Může se rovněž stát, že i bez vnějšího zásahu se vám život začne tak nějak rozpadat pod rukama, začnete ztrácet nervy a kontrolu nad běžnými každodenními událostmi. Co dříve vycházelo, se nyní nějak nedaří. Tehdy přichází na řadu noční můry nebo silné snové zážitky. Rádi byste našli nějaké vysvětlení, radu a pomoc a rozhodnete se obrátit na výklad snů.
- V takovém případě si své sny pečlivě zapište a odeberte se s nimi k psychologovi, který vám vyhovuje, a požádejte o výklad snů jeho.
- Výklad snů není totiž jediným a dokonce ani tím nejvhodnějším prostředkem, který by vám mohl přinést do života klid a pohodu. Dobrý psycholog zná těchto prostředků celou řadu.
- Hlavně neváhejte, návštěva psychologa je v dnešní době něčím zcela běžným, za co se nemusíte stydět. Žijeme v uspěchané době, která vyvolává tolik tlaku na lidskou psychiku, že je spíše s podivem, pokud někdo tvrdí, že žádné problémy nemá. Mít problémy je dnes prostě normální.