Výklad snu

Výklad snu o rozdvojeném vlaku

Snící: 37 let / muž / ženatý

Popis snu

Prostředí, pocity, děj:

Jedu v plně obsazeném vlaku, který jede volnou slunečnou krajinou. Jsem v přední části, možná bych měl pustit ale sednout někoho staršího – nade mnou vidím vrásčitou ruku nějaké paní – ale vím, že budu brzy vystupovat a že nesedím dlouho, takže té příležitosti mohl přece kdokoli využít přede mnou. Najednou se vlak rozpojí na dvě koleje (ve skutečnosti to není fyzikálně možné) a polovina vagónů pokračuje po druhé koleji. Naše kolej končí u převýšení. Vystupuji z vlaku a snažíme se s ostatními tento problém vyřešit – dostavět koleje. Lidé nejsou kupodivu rozladění a pomáhají si. Cílová stanice je ale beztak nedaleko.

Výklad snu

Tento sen představuje nástin konce uzdravujícího procesu. Na samém začátku této série snů byl vidět vlak, do kterého prchající muž ještě ani nenastoupil. Nyní je již naopak nedaleko cílové stanice.

Milí lidé, kteří si pomáhají – celková atmosféra je v příkrém protikladu s tím, co muž zažíval v jiném snu před pár týdny („Lidé jsou zde nepříjemně vyhlížející … zle se na mě dívají.“) Sen zrcadlí realitu. Je tedy zjevné, že se navrací sebejistota, optimistický pohled na život a mizí strach z neznáma. I zapeklitou situaci se daří zvládnout, zatímco dříve byla ve snu problémem i obyčejná procházka neznámým městem. Je to velký krok vpřed!

Pustit někoho staršího sednout – stud nebo rozpaky jsou s ohledem na dobré mravy pochopitelné i ve snu. Možná lze na tento moment nahlížet jako na svébytný dialog s vnímáním vlastních možností, asi jako: „Nyní jsem ještě mladý, takže zabírám a využívám hlavní místo, sedím jako na trůně. Kdybych byl skutečně starý, zaujal bych toto místo již dříve a mé mládí by postávalo opodál.“

 

[ zpět ]